Aktuální situace Březen

Vážení klienti,

dovoluji si vám v této překotné době přinést několik aktuálních informací ohledně vývoje na realitním trhu, za předchozí dva měsíce.

V oblasti pronájmů nedošlo k tak radikálnímu zásahu, jak se očekávalo. Přestože na území hlavního města Prahy došlo k uvolnění více než 11.000 bytů využívaných původně ke krátkodobým pronájmům (ve skutečnosti se do nabídky dostalo zhruba 40% těchto bytů), ve většině případů se je nedaří pronajmout a tím zatím minimálně ovlivňují trh s nájemním bydlením. Důvodem je především fakt, že většinu těchto bytů nenabízejí přímí majitelé, nýbrž podnikatelé, kteří mají tyto byty sami pronajaté od skutečných majitelů a dále je pronajímají v rámci své podnikatelské činnosti. Problémem je smlouva, kterou nabízejí – nejedná se totiž o nájemní smlouvu, ale o smlouvu podnájemní, která dle zákona nájemce v podstatě nikterak nechrání. Dalším negativem je, že velká část těchto bytů je nabízena na kratší dobu než jeden rok, což většinu zájemců odrazuje. 
 
Zajímavá situace nastala v oblasti prodeje nemovitostí, kdy jsme zaznamenali obavy jak na straně prodávajících, tak na straně kupujících. Prodávající klienti se obávají především možné ztráty hodnoty utržených financí. Naopak kupující zaujali pozici „vyčkávací“ a čekají na možné snížení cen nemovitostí. Názory odborníků se v této záležitosti různí a nedá se snadno predikovat vývoj cen na trhu nemovitostí. Každopádně do budoucna můžeme čekat skutečně spíše pokles cen, o jeho výši pak bude rozhodovat další celosvětový ekonomický vývoj. Celkové situaci příliš nepřispěly ani některé výroky politiků ohledně možného zrušení daně z nabytí věcí nemovitých, které padly již v březnu a téměř způsobily zastavení realitního trhu. Vláda ČR nakonec návrh změny zákona předložila Poslanecké sněmovně 30. Dubna 2020, což by minimálně mělo pomoci uzavřít do zdárného konce pozastavené obchody. Očekáváme, že zákon přijde v platnost v druhé polovině roku a pokud bude schválen, tak se zpětnou platností. Jistě vás budeme o vývoji informovat.
 
Naše realitní kancelář Stereo reality využila situace především ke svému rozvoji a rozšíření nabídky služeb pro naše klienty. Začali jsme využívat nejmodernější technologie digitalizace, přičemž jsou naší hlavní novinkou interaktivní 3D online prohlídky nemovitostí:
https://my.matterport.com/show/?m=JWz7org4T8W

Nově také nabízíme v rámci All inclusive servisu video prohlídky nemovitostí. Zájemci si tak mohou nabízené nemovitosti prohlédnout z pohodlí svého domova, ve společnosti svých nejbližších. Až poté, co si o nabízené nemovitosti udělají reálnou představu, mohou si s naším makléřem domluvit osobní prohlídku.

Naším dalším krokem, bylo zavedení všech bezpečnostních a hygienických opatření, která trvají i nadále. Při prohlídkách používají všichni naši makléři ochranné pomůcky, které zdarma nabízíme také našim klientům.

Abychom se zapojili do pomoci těm nejdůležitějším v první linii, nabídli jsme, zdravotníkům zdarma k užívání byt v Českých Budějovicích.

Pro snadnější orientaci v této chaotické době jsme spustili online realitní poradnu, která se setkala s velkou odezvou a sešlo se tu až nečekaně velké množství dotazů. Naše poradna je i nadále připravena radit a pomáhat našim klientům díky FB stránkám:
https://www.facebook.com/stereoreality.cz
 
 
Pevně věříme, že naše novinky oceníte a v případě zájmu o prodej či pronájem vašich nemovitostí se rozhodnete opět využít služeb Stereo reality. V případě jakýchkoliv dotazů či nejasností se obraťte přímo na mne nebo naše makléře. Jsme připraveni vám kdykoliv zdarma a nezávazně poradit, či nabídnout nejlepší možné varianty prezentace vašich nemovitostí.
 
V závěru mi dovolte popřát vám, i vašim rodinám a nejbližším, především pevné zdraví a pozitivní mysl. Celou situaci společně jistě zvládneme.


Pěkný den,

Milan Krůček

Stereo reality
Stereo reality
Rumunská 18/22
120 00
Praha 2, Vinohrady